Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdziliśmy, czy mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego lubią czytać książki

Małgorzata Motor
123rf.com
Województwo podkarpackie jest w krajowej czołówce pod względem nasycenia placówkami bibliotecznymi, księgozbioru oraz wypożyczeń. Sprawdziliśmy, czy mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego lubią czytać książki.

GUS opublikował najnowsze dane dotyczące działalności bibliotek w Polsce. W ubiegłym roku na Podkarpaciu funkcjonowały w sumie 732 placówki biblioteczne. Ich księgozbiór liczył 8,6 mln woluminów.

- Województwo podkarpackie pod względem nasycenia placówkami bibliotecznymi, jak również ich księgozbiorem, znajdowało się w czołówce województw - zwraca uwagę Angelika Koprowicz z Urzędu Statycznego w Rzeszowie.

Dodaje, że na jedną bibliotekę przypadało 2907 mieszkańców, co było drugim wynikiem po województwie lubelskim (2827). Na przykład w województwie pomorskim, które zajmowało ostatnie miejsce, jedna placówka biblioteczna obejmowała swym zasięgiem niemal dwukrotnie więcej ludności - 5726.

- Jeszcze lepiej przedstawiała się sytuacja pod względem księgozbioru. Na 1 tys. ludności Podkarpacia przypadało 4050 woluminów. Był to najlepszy wynik wśród województw. Przeciętnie jeden czytelnik biblioteki wypożyczył 20 książek przez rok, co wspólnie z województwem warmińsko-mazurskim dawało Podkarpaciu piąte miejsce w kraju - podkreśla Angelika Koprowicz.

Analizując dane z powiatów: dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego i kolbuszowskiego, wskaźniki dotyczące wypożyczeń są jeszcze lepsze niż średnia wojewódzka. W powiecie kolbuszowskim jeden czytelnik wypożyczył w całym 2015 roku średnio 22 książki, a w powiatach: dębickim i ropczycko-sędziszowskim - 21. Dla porównania, w powiecie rzeszowskim jeden czytelnik wypożyczył - 20, a w Rzeszowie - 21.

- Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące samych publicznych bibliotek samorządowych w naszym województwie, wskaźniki ulegają tylko niewielkim wahaniom. Olbrzymie znaczenie dla rozwoju czytelnictwa ma pozyskiwanie przez te placówki pieniędzy na zakup nowości. Powiększenie księgozbioru o nowe książki przekłada się automatycznie na liczbę wypożyczeń. Nie bez znaczenia jest też to, że poprawia się baza lokalowa bibliotek - zwraca uwagę Monika Ohar - Pawiak, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

W powiecie kolbuszowskim na 1000 mieszkańców jest 165 czytelników bibliotek, w powiecie dębickim i ropczycko-sędziszowskim - 138. Niestety, pozyskiwanie nowych czytelników nie jest łatwym zadaniem.

- My staramy się najlepiej jak to możliwe odpowiadać na zróżnicowane potrzeby naszych czytelników. Wprowadzamy audiobooki, e-booki, a także proponujemy bezpłatne kursy e- learningowe. Działają u nas kluby czytelnicze. Organizowane są też różnego rodzaju warsztaty. Jesienią wprowadzimy na nasze półki biblioteczne ok. 7500 egzemplarzy nowych książek. W związku z realizacją projektu Spotkania Pod Znakiem Pegaza odbędą się również spotkania autorskie ze znanymi, nagradzanymi i spektakularnie debiutującymi pisarzami. Więcej informacji o naszej ofercie publikujemy na stronie: www.wimbp.rzeszow.pl - dodaje Monika Ohar-Pawiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ropczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto