Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki licealistom z Ropczyc stanęła w mieście Ławeczka Mehoffera

Małgorzata Motor
Starostwo w Ropczycach
Dzięki licealistom z Ropczyc stanęła w mieście Ławeczka Mehoffera. Jako pierwsza na ławeczce usiadła prawnuczka sławnego malarza i grafika.

Ławeczka Mehoffera powstała dzięki uczniom ze Szkolnego Koła Europejskiego, które działa w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach. Licealiści zaangażowali się w projekt „Ropczyce - Kultura ON”, którego motywem przewodnim była postać Józefa Mehoffera - znanego na całym świecie malarza, witrażysty i grafika, urodzonego w Ropczycach.

- Na pomysł stworzenia ławeczki wpadliśmy całkiem przypadkiem. Postanowiliśmy wykreować w Ropczycach coś, co byłoby zarówno zwieńczeniem naszego projektu, jak też stałym pomnikiem pamięci Józefa Mehoffera - tak, aby kolejne pokolenia nie zapomniały o postaci wybitnego artysty - tłumaczy licealistka Zuzanna Maroń.

Młodzież nawiązała współpracę z Zakładem Produkcyjnym „Cukrownia Strzyżów”, którego właściciele zgodzili się zostać sponsorem Ławeczki Mehoffera. Później zwróciliśmy się do Stanisława Kopali, lokalnego kowala, o pomoc w jej przygotowaniu .

- Jedna z członkiń naszego szkolnego koła wykonała kilka projektów ławeczki. Następnie wspólnie z kowalem wybraliśmy najlepszy i lekko go zmodyfikowaliśmy. Oczywiście dokonaliśmy też wszystkich formalności. Gmina Ropczyce wydała zgodę na umieszczenie w Rynku Ławeczki Mehoffera. Później kowal wykonał nasz projekt, a my w pobliskiej drukarni zamówiliśmy tabliczkę z dokładniejszymi informacjami o ławeczce - opowiada Zuzanna.

Na uroczystości związane z odsłonięciem ławeczki udało się nawet zaprosić Annę Mehoffer - Lewandowską, prawnuczkę sławnego malarza, grafika i witrażysty, Józefa Mehoffera. Jako honorowy gość przecięła symboliczną wstęgę. Sporym zaskoczeniem było dla niej widok przebranych licealistów za postaci z rodziny i przyjaciół J. Mehoffera. Marcin Ziobro wcielił się w postać samego artysty, natomiast Piotr Świder odtworzył postać Stanisława Wyspiańskiego. - Nie umiera ten, o którym się jeszcze mówi, więc myślę, że mój pradziad dzięki wam w pewnym sensie jest żywy wśród nas - mówiła wyraźnie wzruszona Anna Mehoffer - Lewandowska.

Przypomnijmy, że projekt „Ropczyce - Kultura ON” zajął pierwsze miejsce w kraju w IV edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

Zadaniem uczniów było wykonanie projektu społecznego, którego motywem przewodnim była postać Józefa Mehoffera.

- Pierwszą częścią projektu był Questing - przewodnik napisany wierszem, który pozwala na zwiedzenie Ropczyc samemu lub z grupą znajomych. Powstał w językach: polskim, angielskim oraz niemieckim, przez co obcokrajowcy z wymian szkolnych oraz młodzi ludzie, którzy przyjadą do Ropczyc w ramach Światowych Dni Młodzieży, będą mieli okazję bliżej poznać nasze miasto - wyjaśnia licealistka Zuzanna Maroń.

Przekonuje, że Questing wykonali sami. Bez problemu poradzili sobie z przygotowaniem rymowanego wiersza, jak i oprawą graficzną. Efekt ich pracy może zobaczyć każdy, pobierając przewodnik między innymi z fanpage’a licealistów na Facebooku.

Wśród najważniejszych zadań było zorganizowanie pierwszej w Ropczycach gry miejskiej. Uczniowie m.in. przebrali się za znajomych i rodzinę Mehoffera. Przeprowadzili także konkurs na najlepsze selfie z trasy.


Zobacz też: Starówki polskich miast

Źródło:TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ropczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto