Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka gala na 70-lecie Sto lat dla Stali Rzeszów!

Tomasz Ryzner
123rf.com
Aula Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Dąbrowskiego) utonie w piątek, 30 stycznia 2015 r., w biało-niebieskich barwach. Wszystko za sprawą akademii z okazji 70-lecia Stali Rzeszów.

W dawnym Domu Kultury WSK pojawi się grubo ponad dwustu byłych i obecnych sportowców, trenerów, działaczy i sympatyków szacownej jubilatki, czyli Stali Rzeszów. Nie braknie medalistów mistrzostw świata, Europy, Polski, olimpijczyków. Spotkanie pokoleń rozpocznie się o godzinie 18. Godzinę wcześniej w kościele MB Saletyńskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji byłych i obecnych stalowców.

Trwała jeszcze wojna

Za Wisłą stacjonowały wojska hitlerowskie, II wojna miała potrwać jeszcze pół roku, gdy w listopadzie 1944 roku grupka działaczy powołała do życia OMTUR PZL Rzeszów (4 lata później przemianowany na Zakładowy Klub Sportowy Stal). Pierwszym prezesem został Bronisław Szczoczarz, dziadek Łukasza Szczoczarza, obecnego napastnika biało-niebieskich. Jako pierwsza powstała sekcja bokserska.
Mając za patrona zakłady WSK, w ciągu 20 lat Stal Rzeszów stała się potężnym klubem, który liczył się w piłce nożnej, żużlu, zapasach, akrobatyce sportowej, boksie i nie tylko. Krócej lub dłużej przy ulicy Hetmańskiej (za PRL-u Obrońców Stalingradu) funkcjonowało dziewiętnaście sekcji. Dziś jest ich sześć.

Szczególnie pomyślne okazały się lata 60. i 70. W 1960 i 1961 roku nie było mocnych na drużynę żużlowców Stali, a jej lider Florian Kapała zdobywał indywidualne mistrzostwa kraju. W 1966 roku piłkarze w biało-niebieskich barwach zajęli 7. miejsce w ekstraklasie, a 9 lat później zdobyli Puchar Polski.
Worki medali na krajowych i zagranicznych arenach wywalczyli zapaśnicy (20 krążków ME i MŚ). To zapaśnik Ryszard Długosz został pierwszym olimpijczykiem z Rzeszowa (Meksyk, 1968 rok), a Adam Sandurski, zwany "Olbrzymem z Rzeszowa", zdobył brąz na igrzyskach w Moskwie (1980). Ten sam laur przypadł tam Aleksandrowi Cichoniowi. Tytuł mistrza olimpijskiego (1972, Monachium) zdobył Marian Ostafiński, stoper drużyny Kazimierza Górskiego.

Jan z Wembley

Za trenera 50-lecia Stali Rzeszów został uznany Stanisław Geroń, który wychował wielu mistrzów akrobatki sportowej, w tym Brygidę Sakowską, kilkukrotną mistrzynię świata. Kto zostałby wybrany na sportowca 70-lecia? Trudno powiedzieć. Pewne jest, iż najbardziej rozpoznawalnym wychowankiem Stali jest Jan Domarski. To chłopak z Drabinianki zdobył najważniejszego gola w historii polskiej piłki nożnej, czyli trafił na Wembley w 1973 roku.
I "Domara", i wielu innych mistrzów sportu nie braknie, oczywiście, na gali. Rozpocznie ją multimedialna prezentacja dorobku klubu przedstawiona przez Marka Bluja z redakcji sportowej Nowin. Będą też odznaczenia, występ grupy tanecznej i inne atrakcje. Całość zwieńczy bankiet, podczas którego długo wspominane będą stare dobre czasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto